Jak wynika z rozporządzenia ministra klimatu z 23 grudnia 2019 r. firmy i instytucje, które wytwarzają odpady wymienione w załączniku do rozporządzenia (poz. 2531), nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji. W praktyce zdarza się najczęściej, że firma część odpadów traktuje jako komunalne, np. odpady z koszy na śmieci, a część – np. z produkcji albo z magazynu – jako odpady inne niż komunalne. I ta grupa może już podlegać ewidencji w systemie BDO.

Jak klasyfikować odpady?

Jeżeli pragniemy zapoznać się z odpadami, które nie podlegają ewidencji, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy przy kawie szczegółowo przeanalizowali załącznik do rozporządzenia (poz. 2531). Dowiemy się z niego, że nie ma obowiązku ewidencjonowania:

  • odpadowej masy roślinnej (kod 02 01 03);
  • odchodów zwierzęcych (kod 02 01 06) – to nikogo nie dziwi;
  • odpadów z gospodarki leśnej (kod 02 01 07);
  • opakowań z papieru i tektury (kod 15 01 01);
  • opakowań z tworzyw sztucznych (kod 15 01 02);
  • opakowań z drewna (kod 15 01 03);
  • produktów spożywczych przeterminowanych lub nieprzydatnych do spożycia (kod 16 03 80).

To oczywiście nie koniec. Lista takich „wyrobów” w załączniku sięga 46 pozycji wraz z kodami i ilością tych odpadów.

Tak więc, jeżeli przedsiębiorstwo ustali już jakie odpady powstają w wyniku prowadzonej działalności, a jakie to odpady komunalne, wówczas można zacząć już kodowanie śmieci. I tu życzymy przedsiębiorcy dużo cierpliwości. Ze swej strony proponujemy ustalić plan działania. Może skupić się on na wykonaniu czterech poniższych kroków:

  1. Oceńmy, na ile nasza firma wytwarza odpady inne niż komunalne lub jest w ich posiadaniu;
  2. Ustalmy kod odpadów zgodnie z katalogiem odpadów;
  3. Zorientujmy się, jaka jest masa odpadów;
  4. I co ważne – sprawdźmy wyjątki od obowiązku ewidencji odpadów (załącznik do rozporządzenia – poz. 2531).

Możemy tu posłużyć się przykładem. Załóżmy, że nasza firma, jako produkt odpadowy, produkuje stal. Analizujemy nasz załącznik i stwierdzamy z radością, że nie musimy dokonywać obliczeń naszego odpadu. Przecież stal o kodzie 17 04 05 (żelazo i stal) jest zwolniona. I to do 5 ton rocznie! Nasza radość nie trwa jednak długo. Ponieważ prowadzimy warsztat samochodowy, nasza stal ma już inny kod, który niestety upoważnia nas do ewidencjonowania. Gdybyśmy faktycznie wykonywali prace remontowo – budowlane i z tego tytułu byli w posiadaniu odpadu w formie stali albo żelaza, wtedy faktycznie nie musielibyśmy dokonywać ewidencji.

Tak więc, chociaż odpady komunalne i z załącznika nie podlegają ewidencji, to jednak musimy się dobrze zastanowić i poddać analizie ich pochodzenie i rodzaj. Wymóg wpisania naszej firmy do systemu BDO i ewidencjonowania odpadów, nie podlega dyskusji. Grube kary czekają na śmiałków, którzy zlekceważą ten nakaz. Szkoda ponadto, aby część z ciężko zarobionych przez nas pieniędzy, odpadło z naszego konta. Prawda?